Az amerikai fogyasztók inflációs várakozásai és pénzügyi kilátásai ellentmondásos képet mutatnak a New York-i Federal Reserve legfrissebb felmérése szerint. Míg a jövőbeli inflációs szintekre vonatkozó előrejelzések emelkedtek, a személyes pénzügyi helyzettel kapcsolatos várakozások jelentősen javultak. A felmérés eredményei különösen érdekesek a közelgő politikai változások és a Federal Reserve várható kamatcsökkentésének fényében.
A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint júliusban sem az üzleti szféra, sem a lakosság kilátásai nem változtak érdemben júniushoz képest. A GKI konjunktúraindexe hibahatáron belül, 1 ponttal csökkent. A cégek foglalkoztatási szándékai nem sokat változtak. Áremelési terveik viszont érdemben csökkentek, s ezzel nyolc havi mélypontjukra estek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága valamelyest mérséklődött az előző hónaphoz képest.
Pesszimistább lett a lakosság az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatosan, de jó hír, hogy az inflációs várakozások csökkentek. Utóbbi némileg ellentmond a mai termelői inflációs adatnak, de összességében a mai két adat a Fed-et talán a szeptemberi kamatcsökkentés felé billentheti.
Mutatunk egy ábrát, ami szerint óriási a különbség abban, amit az amerikai fogyasztó vár a gazdaságtól és a részvénypiacoktól. Ekkora különbség az elmúlt 40 évben nem fordult elő.
A Chicago Fed gazdasági aktivitási az előző havi -0,23 pontról +0,18-ra emelkedett.
Az ázsiai piacokon felemás elmozdulásokat láthattunk ma, Európában ugyancsak iránykeresés volt a jellemző a nyitásban, később azonban egyre jobbra fordult a hangulat. A magyar piacon izgalmas sztorik voltak ma: különösebb fundamentális ok nélkül kilőtt a Masterplast és az Appeninn árfolyama, míg az Alteo közölte, hogy rövidesen jöhet a társaság történelmének legnagyobb zöldberuházása. Közben komolyabb esést szenvedett el a bitcoin árfolyama, amivel kulcsszintre került a legértékesebb kriptoeszköz árfolyama. Amerikában vegyes hangulatban telt a kereskedés, különösen a tech részvények gyengélkedtek ma. Külön kiemelendő az Nvidia esése: a cég részvényei alig 3 kereskedési nap alatt már közel 15 százalékot vesztettek értékükből.
Júniusban az üzleti szféra derűlátóbbá vált, de a lakossági kilátások nem változtak érdemben májushoz képest. A GKI konjunktúraindexe 2 ponttal emelkedett - derül ki a GKI Gazdaságkutató felmérésében. A cégek foglalkoztatási szándékai nem sokat változtak, áremelési tervei – a májusi jelentős esés után – kissé emelkedtek. A vállalati és lakossági kilátások összefoglaló mutatója, a GKI konjunktúra index júniusban 2 ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest.
A forint sorsát meghatározó adatközlésekre figyelünk a héten: itthon az MNB a folyó fizetési mérlegről ad számot, míg a Központi Statisztikai Hivataltól a turizmus és a munkanélküliség alakulásáról kaphatunk képet. Nemzetközi szinten az amerikai adatok, köztük a Federal Reserve kamatpolitikáját meghatározó munkanélküliségi és PCE inflációs adatok hozhatnak piaci izgalmakat.
Az elemzők által várt javulás helyett immár zsinórban a harmadik hónapban romlott a Michigani Egyetem amerikai fogyasztói hangulatindexe júniusban.
Májusban a vállalkozói szféra és a lakosság kilátásai sem változtak érdemben áprilishoz képest - derül ki a GKI konjunktúrafelméréséből. A cégek és a háztartások hangulata is hibahatáron belül romlott, így a teljes konjunktúraindex is minimálisan esett. A cégek foglalkoztatási szándékai nagyon enyhén javultak, áremelési tervei érezhetően csökkentek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága valamelyest romlott az előző hónaphoz képest.
Az előzetesen közöltnél kisebb mértékben romlott, azonban így is hathavi mélypontra esett a Michigani Egyetem amerikai fogyasztói hangulatindexe májusban. A pénteken közzétett végleges adatok szerint a a fogyasztói hangulatindex az előzetesen közölt 67,4 pont helyett 69,1 pontra csökkent az áprilisi 77,2 pontról.
Áprilisban az üzleti világ és a lakosság is valamelyest kedvezőtlenebb kilátásokról számolt be, mint márciusban - derül ki a GKI Gazdaságkutató felméréséből. A konjunktúraindex így 2 ponttal csökkent, ami valamivel kisebb a márciusi javulásnál (ami 3 pontos volt). A lakossági bizalom javuló tendenciáját a mostani kis esés nem törte meg, bár az év eleji nagyon nagy emelkedés inkább kiugrásnak számít a trendből. Az üzleti bizalom javulása viszont egyelőre igen visszafogott.
Fokozatosan javul a háztartások múltbeli és várható pénzügyi helyzetének megítélése, illetve a várható gazdasági helyzetre vonatkozó várakozások, és ez oda vezetett, hogy márciusban 0,6 ponttal -14,9 pontra emelkedett a fogyasztói bizalmi index az eurózónában – tette közzé az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdán.
Márciusban az üzleti világ és a lakosság is kissé kedvezőbb kilátásokról számolt be, mint tette azt februárban. A vállalkozások lassú hangulatjavulása azt jelenti, hogy 10 hónapos csúcson van a szektor optimizmusa. Így a GKI konjunktúraindexe 3 ponttal tudott emelkedni.
Februárban az üzleti várakozások csak hibahatáron belül változtak, de a lakossági kilátások, a kiugróan kedvező januári adat után, jelentősen romlottak - A GKI Gazdaságkutató által végzett felmérés szerint Így a GKI konjunktúraindexe 3 ponttal csökkent januárhoz képest. A cégek foglalkoztatási szándéka nem változott érdemben, míg áremelési terveik valamelyest enyhültek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága 13 havi mélypontra esett vissza.
Látványosan javultak az év első hónapjában a lakossági várakozások, eközben az üzleti szektor kilátásai minimálisan romlottak decemberhez képest - mutatja a GKI konjunktúrafelmérése, amelynek kompozit indexe 18 havi csúcsára jutott fel.
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Így lőtték le Moszkva szupermodern harci gépét.
Nem sok jót jósoltak Oroszországnak.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.